Základem komplexní očisty těla je čisté střevo. Jakmile jsme se zbavili parazitů, je třeba vyhodit všechen nahromaděný odpad a zajistit tak průchodnost střev a dobrou vstřebatelnost živin, které do sebe dostaneme. Desetidenní očista je ideální pro zlepšení zdravotního stavu, obnovení citlivosti těla na cokoliv vloženého do úst a získání cenné energie.

Původním autorem programu Master Cleanse, ze kterého desetidenní očista těla vychází, je Stanley Burroughs. Jeho metodu v knihách přehledně popisují Peter Glickman (Desetidenní očista těla, PRAGMA 2008) a Tom Woloshyn (Očistná kúra Master Cleanse, PRAGMA 2012). Ve světě je kúra známá pod názvem Lemonade Diet. Jejím cílem je očistit organismus od toxinů za „běžného provozu“. Nejde tedy o půst, což člověku umožňuje při dodržení všech zásad této očisty dobře běžně fungovat. Před zahájením doporučuji přečíst si alespoň jednu z výše uvedených knih, kde je vše podrobně vysvětleno. Během očisty bychom neměli přijímat žádné chemické látky, tedy i čištění zubů oprostit od používání chcemických past. Čistit zuby můžete kokosovým olejem, nějakým bylinným tonikem nebo jen kertáčkem. Přípravky i tak vypláchnout a nepolykat.

Princip desetidenní očisty těla

Abychom mohli střevo vyčistit, je třeba zastavit trávicí pochody, čímž tělu poskytneme čas a prostor zaměřit se na vyloučení odpadních látek a toxinů z těla ven. Zároveň však tělu dodáváme potřebnou energii nápojem složeným z javorového sirupu, citronové šťávy, kajenského pepře a vody, který vyžaduje minimální množství energie na trávení, je výživný a s maximální účinností nás zbaví odpadu. Tento odpad pomáháme dostat z těla ven ranním výplachem slanou vodou a večerním šálkem projímavého čaje.

Očistnou kúru je třeba držet minimálně 10 dní, je možno i více. Vhodné je začínat ve dnech volna. Nejintenzivnější jsou druhý, třetí a sedmý den, kdy se mohou silně projevovat detoxikační symptomy jako nezvladatelné chutě, podrážděnost, apatie, bolesti hlavy, únava či pálení konečníku. Jsou způsobeny uvolněnými toxiny, které ještě neodešly z těla ven. Proto je tak důležitá vylučovací fáze se slanou vodou, takže nejpozději další den ráno symptomy ustoupí. Tyto nepříjemné okamžiky je třeba překonat a na očistě vydržet. Domluvte se s partnerem či dětmi na fungování, soustřeďte se hlavně na sebe, obklopte se podporujícími lidmi.

Enzymy v citronové šťávě rozpouští staré usazeniny ve střevě, javorový sirup dodává tělu energii a potřebné minerály. Kajenský pepř urychluje detoxikační proces rozšiřováním krevních cév a rozpouštěním hlenu. Projímavý čaj stimuluje hladké svalstvo střev k činnosti a pomáhá k posunutí uvolněného odpadu ven.

Kromě uvedených složek nesmí být konzumováno nic jiného, než čistá voda nebo mátový čaj. Na každý kilogram hmotnosti je doporučeno vypít denně minimálně 3 dcl čisté vody a nápoje (litr slané vody ráno se do tohoto objemu nepočítá). Nesmí být konzumováno více vody a čajů než nápoje.

Důležitý je také návrat k běžné stravě, který musí být pozvolný a má svá pravidla (viz níže).

Před očistou je důležité nastudovat si dostupné informace, rozmyslet si své cíle a připravit se duševně i emočně. Ideální je zbavit se návyku pít kávu, kouřit, jíst čokoládu či jiné sladkosti ještě před zahájením očisty, její průběh pak bude hladší.

Postup při desetidenní očistě těla

1. Nákup potřebných surovin

 • 60 biocitronů – citrony je dobré nakoupit dopředu a nechat dozrát při pokojové teplotě, avšak nekupovat všechny najednou, ale třeba natřikrát, aby se nezkazily
 • 5 lahví javorového sirupu Grade C v biokvalitě (po 375 ml) – např. značka Alnatura (dostupné v DM drogerii)
 • 250 g mořské soli bez obsahu jodu – např. značka DANIVAL (dostupná v prodejnách Countrylife)
 • 60 g kajenského pepře (dostupný v Marks&Spencer)
 • 10 sáčků projímavého čaje – např. Projímavá čajová směs, značka Megafyt (dostupný v lékárnách)
 • 40 litrů filtrované vody

2. Večer před očistou vypít projímavý čaj

3. První den očisty ráno provést vnitřní výplach slanou vodou

Litr vlažné vody smíchat se 2 zarovnanými ČAJOVÝMI lžičkami mořské soli, taková voda pak má stejnou hustotu jako krev, takže se nevstřebá do krevního řečiště, ale projde trávicím traktem a vezme s sebou všechny uvolněné nečistoty. Vodu je dobré vypít  do 15 minut, ne však celou najednou. Pro snadnější vypití je dobré si po každé sklenici vypláchnout ústa a očistit rty čistou vodou, protože sůl je vysušuje. Vylučování začne asi 30 – 90 minut po vypití a trvá obvykle až hodinu. Pokud slanou vodu nevyloučíte konečníkem, přidejte další den o trochu více soli.

4. Denně pít 6 – 12 sklenic čerstvě připraveného nápoje

Po prvním ranním vyprázdnění vypít čerstvě připravený nápoj:

 • 2 polévkové lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy
 • 2 polévkové lžíce javorového sirupu
 • špetka kajenského pepře
 • 2,5 dcl filtrované vody

Nápoj je třeba vypít do 10 minut od jeho přípravy. Ingredience není dovoleno používat samostatně, ani některou z nich vynechat či nahradit něčím jiným.

V případě nemožnosti připravit si nápoj pokaždé čerstvý je možné připravit si do tmavé sklenice koncentrát z citronové šťávy a javorového sirupu, který uchováváme v lednici a dávkujeme po 4 polévkových lžících. Kajenský pepř přidáváme až po naředění vodou, přimíchaný do tekutiny totiž začíná více pálit. Jeden střední citron vyjde na 3 nápoje.

5. Každý večer vypít projímavý čaj

6. Vést si každodenní záznamy

Každý den si zapisujte své pocity a poznatky, budete mít přehled o tom, jak očista probíhá... (jak jste zvládli ranní výplach, hlad, chuťe, příp. bolesti, únava, stav energie, vnímání .. kolik citronád, zda jste vložili čaj z máty, třeba i váhu, popis vyprázdnění apod)

7. Čím si očistu zpříjemnit

 • ideální je návštěva sauny či páry, která pomůže odstranit toxiny pocením
 • zařadit lehké cvičení, jógu, meditovat
 • pro potěšení či obměnu pít bylinkové čaje bez kofeinu (mátový při zápachu z úst, zázvorový při nevolnosti)
 • oblékat se do jasných zářivých barev
 • chodit na slunce a na vzduch

Ukončení kúry

Pokud jste zvyklí jíst maso, mléčné výrobky a vařená jídla, postupujte následovně:

 • první den po ukončení kúry pijte pouze čerstvě vymačkanou pomerančovou nebo grapefruitovou šťávu a vodu
 • druhý den posnídejte a poobědvejte čerstvou pomerančovou/grapefruitovou šťávu, povečeřte domácí zeleninový vývar s malým množstvím zeleniny, kořením a malým množstvím mořské soli
 • třetí den posnídejte čerstvou pomeračovou/grapefruitovou šťávu, poobědvejte domácí zeleninovou polévku a povečeřte zeleninový salát s lehkou zálivkou, hnědou rýži nebo quinou s dušenou zeleninou
 • čtvrtý den můžete začít jíst běžná jídla, na která jste zvyklí

Pokud jste vegetarián, vegan nebo vitarián:

 • první i druhý den po ukončení kúry pijte pouze čertsvě vymačkanou pomerančovou nebo grapefruitovou šťávu a vodu
 • třetí den posnídejte čerstvou pomerančovou/grapefruitovou šťávu, poobědvejte čerstvé ovoce a povečeřte salát z čerstvého ovoce nebo zeleniny
 • čtvrtý den můžete začít jíst běžná jídla, na která jste zvyklí

Po očistě

Postupně do jídelníčku zařadit pár nových zdravých potravin a pár nezdravých jich vyřadit. Jíst co nejvíce zásaditých potravin.

Vyhýbat se průmyslově vyráběným potravinám, bílé mouce, bílému cukru, bílé rýži, bílému octu.

Dávat přednost syrovým potravinám rostlinného původu, které obsahují velké množství enzymů pro lepší trávení, vstřebání a vyloučení potravy.

Pít dostatečné množství čisté vody, která pomůže účinněji vstřebávat živiny, odvádět toxiny z těla a proplachovat celý organismus.

Vyhýbat se lilkovitým rostlinám (rajčata, brambory, lilek, papriky, tabák), které zhoršují zánětlivé procesy v těle, zapříčiňují bolesti hlavy a spouštějí migrény.

Desetidenní očistu těla pravidelně opakovat, minimálně jednou ročně.